Ove godine je domaćin četvrtog po redu ICCCPO sastanka iz Evrope, švajcarsko udruženje roditelja dece obolele od raka iz Basela. Domaćini su se maksimalno potrudili da nam sastanak i boravak bude izuzetno prijatan i plodonosan.
Sastanak je intenzivno trajao dva i po dana uz prisustvo velikog broja predstavnika roditelja i lekara iz Evrope. Iz našeg regiona učestvovali su predstavnici udruženja iz Srbije: "Zvončica", "Čika Boca" i "MladiCe", iz Bosne i Hercegovine "Srce za djecu liječenu od raka u FBiH", iz Hrvatske "Krijesnica" i iz Crne Gore "FENIX".
Predstavnici udruženja "Čika Boca" i "MladiCE", Vladimir i Miloš Radulović, veoma su efektno predstavili svoj projekat Radio MladiCe, a predstavnici iz sarajevskog udruženja "Srce za djecu", Lejla i Neira Kamerić predstavnici su našeg regiona u radnog grupi PPAC (Patient&Parents Advocacy Committee) koja je deo evropskog naučno-istraživačkog projekta pedijatrijske onkologije ENCCA.
ICCCPO blisko sarađuje sa SIOP-om i najbliži saradnici su vodeći naučnici iz oblasti pedijatrijske onkologije, koji su direktno uključeni u naučna istraživanja, u izradi novih protokola lečenja i kreiranju zdravstvene politike. Ovom prilikom su nam predsednik SIOP-EU, Gill Vassal (Francuska) i koordinator ENNCA projekta, Ruth Ladenstein (Austrija) predstavili dosadašnje rezultate i buduće korake u novim kliničkim istraživanjima.
Dečji kancer je retka bolest i podrazumeva multidisciplinarni pristup stručnjaka iz različitih oblasti i roditeljskih udruženja iz cele Evrope. Lekari uz pomoć i podršku roditelja moraju vršiti i politički pritisak da uvere vladu svoje države u važnost uspostavljanja standarda lečenja pedijatrijske onkologije:
- novi lekovi za decu, novi protokoli, nova istraživanja i bolja razumevanja ćelija tumora i mutacije
- prevođenje i modifikacija rezultata istraživanja namenjeno roditeljima obolele dece
- nove regulative
- jednak pristup standardima lečenja i nege svima u Evropi
- direktiva za standarde od EU - umrežavanje referentnih centara pedijatrijiske onkologije i neurologije u EU (DC Sanco call april 2013)
- specifične potrebe adolescenata
- neželjeni efekti, kasne posledice, toksičnost na duge staze i potencijalni rizici
- prevencija raka kod dece - gde je moguća (?) naučna istraživanja u oblasti prevencije isključivo ako postoje opravdani razlozi i ako postoje dokazi da „nešto“ izaziva rak: Iphone, kompjuter i sl.
Imali smo priliku da razmenimo iskustva, diskutujemo o različitim temama, uvidimo u kom pravcu treba da se razvijaju naša udruženja, šta ne znamo-a moramo da znamo, koja nam je uloga i gde nam je mesto, koja su nam prava ali i obaveze. Nadamo se da će i ostala mnogobrojna roditeljska udruženja iz našeg regiona imati interesovanje da nam se pridruže i da zajednički doprinesemo da naša deca imaju šanse za lečenje, izlečnje, oporavak i život kao njihovi vršnjaci u Evropi.
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen